Egyesek azt mondják, hogy a régi családmodell idejétmúlt, elavult dolog. Manapság nem divat egy életen át együtt maradni… Az emberek ma látszólag könnyebben átlépnek a kapcsolataikon. De valóban így van ez? Talán ez csak a felszín. Mindenki úgy tesz, mintha erős lenne, és közben egy életen át sebeket hurcol magában. Ha pedig körülnézünk, mennyi egyedülálló fiatal van, de ami még rosszabb: mennyi elrontott kapcsolat, válások tömkelege. Miért nehezítjük meg a saját dolgunkat?
Napjainkban egyre inkább felborulni látszanak az évszázadokon át megőrzött férfi-női családi szerepek. Fontos, hogy a felek mennyire önazonosak, tudják-e, mire vállalkoznak a kapcsolat elmélyítésével és egyáltalán, mit várnak a párjuktól?
Egyre több az olyan fiatal pár, akik először szeretnék alaposabban megismerni egymást és még egy kicsit szórakozni, az egzisztenciális alapokat megteremteni, mire gyermeket vállalnak. (A statisztikák szerint is 25 év alatt nagyon kevés a házasságkötés.) Bizonyára vitára adna okot azt fejtegetni, hogy felelős gondolkodású fiatalok ők, vagy éppen ellenkezőleg, társadalmi értelemben nem vállalják a családalapítás felelősségét. De az nem kétséges, hogy náluk nagyon is fennáll az a lehetőség, hogy a sok munka felemészti őket, esetleg néhány év után szétmennek és a következő párkapcsolat kialakítása, a leendő gyermek csak jóval később jön, mint ami ideális volna. Akkor pedig az ember már kevésbé rugalmas és a szervezet is kevésbé terhelhető…
Minden frissen alakult családban változás következik be a kapcsolat minőségében, a feladatok megoszlásában. Még inkább igaz ez akkor, ha már gyerekek is vannak: az addigi életvitel felborul, új problémákkal szembesül az ifjú szülő, tervezni is nehezebb – vagy akár időt szakítani magunkra, a partnerükre. A korábbi szabadabb életvitel nem tartható fenn ugyanúgy tovább és az anyagi lehetőségek is beszűkülhetnek. A barátokkal való találkozás egyre nehézkesebb, a munkából való kiesés karrier-lehetőségeinket teheti tönkre.. A gyermekes anyukáknak a munkahelyükön is helyt kell állniuk, és a sokasodó társadalmi és családi elvárásoknak, szerepeknek és a mind nagyobb nyomásnak egyre nehezebb megfelelni.
A mostanra felnőtté vált férfi generáció tagjai között szerencsére egyre többen gondolják úgy, hogy a ház, lakás körüli problémák, gondok megoldása közös döntések és cselekvések eredményének kell lennie. Nagy segítség, ha az édesanyának már nem egyedül kell a háztartás összes nyűgjét a vállán vinnie, mert a férje segít neki, ahol tud: bevásárol, elmosogat, játszik a gyerekkel, óvodába viszi…és ettől nem érzi kevésbé férfinak magát. Mert nem is kell. Napjaink férfiideálja már nem az a macsó, aki sört vedelve ül a tévé előtt. Igaz, nem is az a nagyra nőtt kamasz, aki a számítógép billentyűit nyomkodja naphosszat, mert sajnos ilyen is van.
A szerelem megőrzése ebben a frusztrált légkörben egyre nehezebb. A növekvő munkahelyi nyomás és egyre magasabb elvárások még inkább megnehezítik a családok életét. Sokan – különösen a nők – kiszolgáltatottnak érzik magukat, mások a karrierjük derékba törése miatt is aggódnak, ha a gyermekekről esik szó. Mások attól félnek, hogy nem tudják biztosítani a születendő gyermek számára azokat a körülményeket, amiket szeretnének, és aggódnak, hogy a munkáltatójuk rossz szemmel nézi az egy-két év kiesést a munkából, vagy akár nem lesz hova visszamenniük a gyed, gyes után.
Sokakat visszatart a gyermekvállalástól, hogy nem bíznak eléggé a párjuk, férjük szerelmében. Bele sem mernek gondolni, hogy mi lenne, ha egyedül maradnának a pici babával – ez nem csak érzelmileg okozna nagy megrázkódtatást, de anyagilag is borzasztó nagy érvágást jelenthet – és mindkét félnek! Az is tény, hogy nagyon sok a válás az utóbbi években, évtizedekben világszerte, hazánkban pedig különösen. Az a trend is megfigyelhető, hogy bár mindenki bőszen keresgél, nem igazán találják meg az ideális társat… Talán a média által sulykolt hamis világkép vagy az önismeret hiánya eredményezi, hogy a zsák nem találja a foltját? Ha pedig mégis megköttetik a frigy, kiderül, hogy tévedés történt?
Sokszor a férfi sem tudja, mit akar igazán és mit jelent a házastársi eskü valójában? – Valahogy mintha elvesztette volna a jelentőségét a szent fogadalom. Háziasszonyt, nőt, gyerekei anyját, cicababát vagy karriert építő asszonyt keres? Mintha mindenki össze lenne zavarodva.
Mit akarunk egymástól, magunktól? Ma, a 21. században?…
<script>
(function(i,s,o,g,r,a,m){i[‘GoogleAnalyticsObject’]=r;i[r]=i[r]||function(){
(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),
m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)
})(window,document,’script’,’//www.google-analytics.com/analytics.js’,’ga’);
ga(‘create’, ‘UA-69450472-1’, ‘auto’);
ga(‘send’, ‘pageview’);
</script>
***********************************************************
2019-ben jelent meg A SZINASZTRIA című könyvem. A fordulatos történet egy karmikus kapcsolaton alapul. A spirituális regényben múlt és jövő kapcsolódik össze, s egy különleges, századokon átívelő szerelem elevenedik meg az olvasó lelki szemei előtt.
Könyv és Lélek című honlapomon a regényről bővebb ismertetőt és olvasói véleményeket is találsz! Sőt, ha érdekelne a könyv megvásárlása, de előbb szeretnél beleolvasni, add meg az e-mail címedet ITT, és egy napon belül tiéd lehet az ajándék e-book!
A könyv a Fekete Sas Kiadó webáruházában is rendelhető, keresheted a LIBRI boltjaiban, illetve a LIBRI online oldalán, vagy érdeklődj nálam a sessionka@gmail.com e-mail címen!